Paralotniowa mapa Polski

znajdź miejsca do latania w naszym pięknym kraju

Pobierz:
Paralotniowa mapa Polski

Ostatnia aktualizacja: 2010-10-13

Mimo że warunki do latania w Polsce nie są jakieś wyjątkowe, miejsc gdzie da się wzbić w powietrze jest bez liku. Po paru przechadzkach po stronach prowadzonych przez rodzimych paralotniarzy uzbierała mi się spora lista startowisk, które kiedyś, przy dogodnych wiatrach, trzeba odwiedzić.

Ponieważ informacje te są rozproszone po całej sieci i szukanie zajmuje trochę czasu, wpadłem na pomysł by spiąć wspólne dzieło naszych paralotniarzy w jedną całość i opublikować Paralotniową mapę Polski.

Narzędziem do tego celu będzie darmowy i działający na większości platform program Google Earth. Bazą wiedzy - Wasze strony. Zasada jest prosta: mając dokładną pozycję startowiska, spis kierunków wiatru, dla których jest ono przeznaczone, oraz odnośnik do szczegółowego opisu na czyjejś stronie, dodaję taki wpis do mapy i publikuję nową wersję.

Pomóż uzupełniać mapę

Osoby, które chciałyby uzupełnić mapę o opis jakiegoś miejsca, proszę o przesłanie mi następujących informacji:

  1. nazwa miejsca,
  2. możliwie dokładna pozycja geograficzna,
  3. kierunki wiatrów umożliwiające start (o ile dotyczy),
  4. link do strony z opisem lub krótką charakterystykę miejsca (rodzaje wykonywanych lotów, wymagane umiejętności, dojazd, itp.)
  5. namiary na lądowiska, jeśli nie są w tym samym miejscu,

Postaram się wszystkie te informacje jak najszybciej nanieść na mapę.

Co nowego na mapie?

2010-10-13

Dodałem startowiska z mapy Teamu Kujawsko-Pomorskiego, a usunąłem Bukowiec.

2009-09-21

Dodałem osobiście sprawdzone startowisko w Grzmiącej i po powrocie do kraju wznawiam prace nad mapą!

2008-05-18

Zaktualizowałem informacje o lotnisku w Konarzynach i nowym organizatorze lotów, Nadwiślańskim Stowarzyszeniu "Aktywni".

2008-04-27

Poprawiłem pozycje startowisk na w Srebrnej Górze i na Żmiju. Wcześniej były nanoszone ręcznie ale GoogleEarth ma pewne niedokładności. Teraz są idealne namiary prosto z GPS.

2007-08-07

Dodałem Łęki Kościelne, startowisko Szkoły paralotniowej "Falco".

2007-05-14

Od Andrzeja Mieleckiego dostałem namiary i zdjęcia Kroczewa.

2007-05-13

Dzięki pomocy grupowiczów dodałem odnośniki do wielu nowych zdjęć. Pojawiło się też lotnisko w Legnicy, a ponadto miejscówki górskie i lotniska zostały dla ułatwienia rozdzielone na osobne foldery.

2007-05-10

Dzięki wyczerpującym informacjom Jarka Szulika pojawiła się na mapie mało znana miejscówka, jaką jest Kłodzka Góra. Poza tym dodałem odnośniki do własnoręcznie zrobionych zdjęć ze Srebrnej Góry i Czoła.

2007-04-16

Korzystając z mapy Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego dodałem Trzęsacz i Santok. Według informacji wyszperanych w usenecie namierzyłem też Skrzętlę i poprawiłem źle ulokowany Podobin. Poza tym dopisałem parę słów na temat oblatywanych ostatnio miejsc - Srebrnej Góry oraz wrocławskiej górki smieciowej :)

2007-04-07

Dodałem Srebrną Górę i uaktualniłem linki.

2007-03-13

Kolega surfly przysłał namiary na miejsca w okolicach Olsztyna. Mapa wciąż żyje i ma się dobrze ;)

2006-12-28

Dodałem Podobin i Skrzyczne, na podstawie mapy ze strony Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego. Poprawiłem też kilka opisów, wzbogacając je o linki.

Chciałbym zauważyć, że Tatry i Podhale ciągle świecą pustkami. Chyba nie wypada, by tak wyglądała kolebka polskiego paralotniarstwa? Opisy startowisk znalazłem, brakuje mi jedynie współrzędnych. Latających w tych rejonach proszę o namiary!

2006-12-19

Zaroiło się w centralnej części kraju. Przybyło trochę lotnisk i skarp nad Wisłą oraz kilka górek. W sumie mamy już 48 startowisk!

Dziś znowu hardie podrzucił parę namiarów mailem. Ponadto przeczesałem strony Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego, Andrzeja Mieleckiego i Szkoły paralotniowej "Muminek", a także www grupy dyskusyjnej pl.rec.paralotnie. Niestety, grupowa strona, pomimo wielu opisów ciekawych miejsc, nie obfituje w koordynaty geograficzne.

2006-12-18

Dodałem startowiska w okolicach Trójmiasta oraz w Bieszczadach.

Korzystałem ze stron Glide Clubu Gdynia oraz Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego, a także mailowej pomocy hardiego (dzięki! :)

2006-12-16

Na pierwszy ogień - Dolny Śląsk, jako że to moje okolice. Ze znanych mi stron zebrałem wszystkie informacje o startowiskach, których pozycje były opublikowane lub sam byłem w stanie namierzyć opisywane miejsce. Trochę uzupełniłem tym co mam w głowie i tak powstała wstępna wersja. Brakuje przede wszystkim lądowisk, bo tylko na jednej stronie znalazłem ich pozycje (ale jeszcze nie dodałem :)

Korzystałem ze stron Piotra Blachnika, Wrocławskiej Ligi Paralotniowej oraz Karkonoskiegu Klubu Paralotniowego.